5 küsimust Jenny Tupitsale: kõik oluline videoturundusest
Videoturundus on järjekindlalt tõusmas elementaarseks sotsiaalmeedia turunduse osaks. Esitasime videoturunduse strateeg Jenny Tupitsale (VIVID Studio) 5 küsimust, et teada saada videoturunduse olulisuse, valdkonna uusimate trendide ja Jenny enda teekonna kohta.
- Miks on videoturundus ettevõtetele oluline? Mida see üldse endast kujutab ja mille raames seda kasutatakse?
Lihtsalt selgitades on videoturundus video kasutamine oma kaubamärgi, toote või teenuse reklaamimiseks.
Videoturunduse olulisus seisneb suuresti emotsionaalses kaasatuses. Video visuaal püüab kiirelt tähelepanu ja paneb inimesi muu tegevuse katkestama. Statistika kohaselt vaatavad inimesed Facebookis ja Instagramis videosisu 5x kauem kui staatilist sisu (Facebook IQ). Samuti mäletatakse videos nähtud infot paremini kui seda, mida omandati ainult lugedes või kuulates. Vaadatud videost säilib tervelt 95% sõnumist, loetud tekstist kõigest 10% (Insivia).
Videoturundus on üks võimalik meedium oma sihtgrupile sõnumit edastada, olgu kommunikatsiooni eesmärgiks siis oma tootest või teenusest teadlikkuse loomine, lisainformatsiooni andmine või ostuotsuse julgustamine. Iga eesmärgi jaoks on videoturunduses erinevad ning selleks sobivad kanalid ja loovlahenduse võtted.
Videosisu saab kasutada näiteks:
- Tööandja brändinguks
- Toote / teenuse selgitamiseks
- Sooduspakkumise / kampaania kommunikatsioonis
- Brändilojaalsuse tugevdamise eesmärgil
- Brändiloo kommunikatsioonis
- Kliendikoolitamise raames
- Sisekommunikatsioonis
Google’i andmetel vaatavad inimesed just videoid, et näha erinevaid tooteid enne ostu sooritamist, teada saada, kas need on usaldusväärsed, kuidas teised on neid kasutanud jne. See tõestab, et õigesti sihitud ja hea videoturundus võib aidata ostjatel nii tooteid leida, kui ka ostuotsus langetada. (Think with Google)
- Millised on tüüpilisemad vead või probleemid, mida videoturundusega alustajate seas näed? Kuidas nendest hoiduda?
Ma kuulen tihti, et videoturundus ei töötanud ettevõtte jaoks ja selle probleemi taust on, et loovlahendus ei ole enne filmimist piisavalt läbi mõeldud. Lõpptulemuseks on, et turunduseelarvest on raisatud ära arvestatav osa ja valmis saanud ilus video, aga see ei too oodatud tulemusi.
Enne kui üldse hakata videograafi või videoproduktsiooni meeskonda värbama, on vaja välja töötada loovlahendus, mis tugineb ärilistele ja turunduslikele eesmärkidele.
Enda jaoks tuleb vastused mõelda küsimustele:
- Mis on video eesmärk? Mida me tahame saavutada?
- Kuidas me eesmärgi saavutamist mõõdame?
- Millisesse müügitunneli osasse see video paigutub?
Lähtuvalt eelnevast tasub veel mõelda:
- Mis kanalis me videot levitame?
- Kas me hoogustame reklaamirahaga video levitamist?
- Mis on valitud kanali parimad praktikad videotele – ehk milliseid videoid inimesed valitud kanalis on harjunud nägema ja mida nad ootavad? Näiteks, kui pikk, mis formaadis ja millise tempoga video peaks olema.
Üks klassikaline viga on ka see, et video filmimise ja monteerimise ajal ei teata veel tegelikult, millisesse kanalisse seda postitada tahetakse. Esimesena laetakse video tihti üles YouTube’i ning lisatakse oma kodulehele, kuhu see vaikselt “surema” jääb, sest mitte keegi selle videoni ei jõua. Seejärel avastatakse, et vaatamisi on vähe ning otsustatakse postitada video sotsiaalmeediasse. Nii tekib olukord, kus sotsiaalmeediasse surutakse videot, mille formaat ei ole selle keskkonna jaoks mõeldud ning mõjub võõrkehana. Sisu ei mõju kaasahaaravalt ja inimesed otsustavad 2 sekundiga sellest edasi scrollida. Probleem sai tegelikkuses alguse sellest, et loovtöö faasis ei mõeldud läbi video turunduslikku eesmärki ja levitamisplaani.
- Millised on olulised viimase aja muutused, uuendused ja trendid videoturunduse valdkonnas? Milliseid muutusi need toovad?
2022. aastal muutusid lühivideote platvormide populaarsed formaadid, nagu Reels, TikTok ja Shorts, välimuselt väga sarnaseks, mille tulemusena kaotasid mitmed brändid ja sisuloojad oma äratuntavuse. 2023. aasta algusest on taas fookusesse tõusnud kanalite ja formaatide eristumine visuaalses pildikeeles ning graafikas. Kuna vaataja otsustab esimese 2 sekundi jooksul, kas ta jätkab video vaatamist või mitte, on oluline oma sisu omanäoliseks muuta. Hea viis selleks on kasutada tekstigraafikat.
Jätkuvalt populaarsest audiomeedia formaadist, podcastist, on välja arenenud kaks eraldi lühivideote žanrit: lühikesed video-podcastid ja “fake-podcasting”. Video-podcastid loovad täispikale saatele juurde lühiklippe, ja postitavad need TikToki, Instagram Reels’idesse, või YouTube Shorts’idesse. Nii jõuab sisu erinevates kanalites rohkemate inimesteni ja nii-öelda sisu taaskasutamine võimaldab tootmiseelarvet kõige efektiivsemalt kasutada. “Fake-podcasting” on teine trend, kus selle asemel, et toota päris podcasti saateid, luuakse videoid, mille keskkond näeb välja nagu podcasti salvestusruum. Videos on näha podcast’i tehnika – mikrofonid, kõrvaklapid – ning kõneleja jutustab lugu kaamerast mööda vaadates – justkui ta räägiks intervjueerijaga.
Tõusev trend igas valdkonnas on muidugi ka ChatGPT ning selle kaasamine loovtöösse. Turundajad katsetavad järjest tihedamini tehisintellekti toel uute ideede leidmist ning oskuslik sisend annab võimaluse loovprotsess efektiivsemaks muuta. ChatGPT võib genereerida nii videote ideid, stsenaariumeid, või anda ülevaadet levivate trendide kohta. Seega tasub selle teenuse arengutel kindlasti silm peal hoida.
- Milline on sinu erialane taust? Kuidas jõudsid just videoturunduse teemadeni? Mis sind selle juures huvitas/kõnetas?
Oma erialase hariduse omandasin Tallinna Ülikoolis reklaam ja imagoloogia erialal. Varasemalt töötasin Südameapteegis digiturunduse spetsialistina, kus vedasin eest ka nende esimesi videoturunduse ja YouTube’i turunduse projekte.
Videoturundus hakkas 2016. aastal tasapisi järjest populaarsust koguma ja see hakkas mind kohe huvitama, sest tol ajal ei räägitud Eesti turundusmaastikul videoturundusest veel eriti palju. See oli uus, põnev ja väheräägitud teema. Digiturundajana, on minu huvi ja tugevus olnud alati pigem loovlahenduste välja mõtlemine, mis videosisu juures eriti oluline on. Nimetan end omamoodi “brändiromantikuks” – mulle meeldib näha, kuidas läbi loovprotsessi saab lõpuks valmis eesmärgist lähtuv, läbimõeldud ja terviklik tulemus.
2019. aastal alustasin vabakutselise karjääri – selleks ajaks oli videoturundus tõusmas juba elementaarseks sotsiaalmeedia turunduse osaks. Süvenesin siis valdkonda veelgi, näiteks tegin läbi hinnatud Kanada videoturundaja Sunny Lenarduzzi YouTube’i turunduse koolitusprogrammi.
- Kust saad ise igapäevaselt inspiratsiooni? Keda jälgid näiteks sotsiaalmeedias, millised raamatuid või väljaandeid loed jne?
Kui räägime digikeskkondadest ja seal turundamisest, siis kõige suuremaks inspiratsiooniks on keskkonnad ise ja sealsed kogukonnad. Nii tajun, mis on parasjagu trendid, märkan, mis mu enda pilku püüab, millised loovlahendused haaravad ja hoiavad tähelepanu. Sotsiaalmeedias on kõige olulisem luua sisu, mis mõjub kanalil loomulikuna, aga millel on ka väike vimpka, mis paneb selle sisutüki teiste seast silma paistma. Selleks ongi oluline ka ise pidevalt erinevaid platvorme ja keskkondi jälgida, et tunnetus seal leviva sisu kohta oleks olemas.
Blogid, mida ise jälgin:
- Sotsiaalmeedia ja digiturunduse blogidest on minu lemmikuteks kujunenud:
- Turundus ja videoturundus:
https://www.thinkwithgoogle.com/
- TikToki turundus: